Spórolási tippek – Az infláció és az emelkedő árak, azokat is rábírják a spórolásra, akik eddig nem feltétlen takarékossági szempontokat vettek figyelembe vásárlási döntéseik során. Bár ez most sokunkat rosszul érinthet, ám egy nagy előnnyel mégis jár! Ugyanis, ha most hozzászokunk a tudatos vásárlási döntések meghozatalához, a későbbiekben, mikor akár a pénzügyi gyeplőt lazábban is foghatnánk, még több pénzt fogunk megspórolni, amit akár be is fektethetünk hosszú távon, gondolva akár a nyugdíjas évekre vagy egyéb hosszabb távú terveinkre.
De nézzük is szépen sorban, mely területeken tudunk komolyabb összegeket megspórolni:
1. spórolási tipp: Spórolj az élelmiszerrel – főzz otthon és tervezz tudatosan!
Itt tudsz a legtöbbet megspórolni, ha tudatos vagy és főzöl. Készíts havi vagy heti menütervet és ez alapján próbálj heti egyszer max. kétszer bevásárolni bevásárlólista alapján. Így elkerülöd az impulzus vásárlást. (Kenyeret, zsömlét, kiflit le is lehet fagyasztani, így nem kell naponta boltba szaladgálni.) Sőt akár már a menütervezés során is figyelheted az akciókat és így még többet meg fogsz tudni spórolni. Próbáld az édességeket és nassolnivalükat vissza fogni, amennyira csak képes vagy rá.
Akár az alapanyagok, de akár az elkészült ételek kapcsán is igaz, hogy amit sejtesz, hogy nem fog idejében elfogyni, azt fagyaszd le, később még jól jöhet!
2. spórolási tipp: Sose menj éhesen vásárolni!
3. spórolási tipp: Spórolás a rezsin
Alacsonyabb energiafogyasztású eszközök használatával, LED izzókra való átállással, elektromos készülékek kikapcsolásával az áramszámládon fogsz tudni spórolni. Víztakarékos csaptelepek és zuhanyfejek használatával, rövidebb időtartamú zuhanyzással, esővíz gyűjtésével és felhasználásával pedig a vízszámlád összege fog csökkenni. Sokan javasolják a folyóvízben történő mosogatás mellőzését, én a folyóvízes mosogatásról képtelen vagyok lemondani. De ha Te jónak látod, alkalmazd. Télen egy plusz pulcsi és a fűtés számládon máris több pulcsi árát megspóroltad.
4. spórolási tipp: Spórolás a drogériákban
Próbáld ki a drogériák saját márkás termékeit is, sok esetben ugyanazt a minőséget kapod, jóval kedvezőb áron. Tegyél egy próbát!
5. spórolási tipp: Járj kevesebbet autóval!
A jelenlegi benzinárak mellett igen komoly összeget költünk tankolásra. Ha azonban tömegközlekedsz vagy kerékpározol, netán gyalogolsz, nemcsak az üzemanyag költségeket fogod drasztikusan csökkenteni, de a több mozgás, jobb közérzetet és egészségesebb életmódot is fog eredményezni. Természetesen a nagy bevásárlást nem feltétlenül kell kerékpárral megoldani, de amikor nem kell cipekedni és az idődbe is belefér, nosza rajta nyeregbe vagy éppen sportcipőbe!
6. spórolási tipp: Csökkentsd az autód fenntartási költségeit!
Rendszeres karbantartással meg tudod előzni a komolyabb összeggel járó javításokat, érdemes mérlegelni, hogy fiatalabb autó vásárlásával, lehet hogy hosszabb távon jobban jársz, hiszen spórolsz a javítási költségeiden vagy akár akkor, ha a jelenlegit alacsonyabb fogyasztásúra cseréled.
7. tipp: Keress ingyenes programokat! – Spórolási tippek
Mindig vannak ingyenes fesztiválok, kulturális programok, gasztro programok, szüreti napok, borfesztiválok, mikor mi, ahol megspórolhatod a belépő díjat.
8. tipp: Nézd át és szelektáld az előfizetéseidet! – Spórolási tippek
Felesleges vagy ritkán használt előfizetéseket mondd le, szerintem minden háztartás számtalan előfizetést tudhat magáénak, spotify, youtube, netflix, HBO max, disneyplus és a többi streaming szolgáltatásokat, ezeket racionalizálhatod, családiról kisebb csomagra váltással vagy akár lemondással, ha nem zavarnak a reklámok például. De érdemes az újság előfizetéseidet is átgondolni, ha van olyan, amit nem érzel annyira szükségszerűnek.
9. tipp: Szervezz társasjátékozós estéket! – Spórolási tippek
Hívd át a barátaidat és szervezz egy kellemes, szórakoztató estét, monopoly, activity, solo stb.
10. tipp: Spórolni tudsz az edzőtermi bérleteden is! – Spórolási tippek
Az autó kerékpárra cserélése dupla haszonnal jár, hiszen spórolsz a benzinen és ha elég gyakran teszed, akár az edzőterem bérleted sem kell megújítanod. Nem kérdés, hogy jó döntés.
11. tipp: Banki költségek – Spórolási tippek
Nézd át a banki jutalékokat és számlavezetési díjakat, amiket havonta levonnak Tőled. Válts bankot, ha kedvezőbbre akadsz! Légy pénzügyileg tudatos minden téren!
12. spórolási tipp: Racionalizáld a hiteleid, ha vannak!
Keress kedvezőbb kamatozású hiteleket és törekedj a hitelek mielőbbi visszafizetésére.
13. tipp: Hitelkártyák okos használata – Spórolási tippek
Igyekezz időben törleszteni, hogy elkerüld a késedelmi díjakat és kamatokat.
14. spórolási tipp: Vásárolj okosan és tervezetten ruhát is!
Leárazásokon vásárolj, ha tudsz ruhákat vagy akár a secondhand üzletek is tudnak kincseket rejteni, ha megfelelő üzleteket keresel fel. És arra is ügyej, hogy csak tényleg szükséges darabokat vegyél bármilyen leárazottnak is tűnik éppen akkor.
15. tipp: Vigyázz a meglévő ruháidra! – Spórolási tippek
Helyes mosási, szárítási és tárolási módszerekkel meghosszabbíthatod a ruháid élettartamát.
16. tipp: Add el a nem használt ruháidat! – Spórolási tippek
Vannak szuper jó applikációk, ahol egészen rövid idő alatt el tudod adni a használaton kívüli vagy éppen az „akkorjóötletnektűntmegvenni” ruháidat.
17. tipp: Bérleti díjak és lakásfenntartás – Spórolási tippek
Ha albérletben laksz, a kiadásaidon spórolni tudsz, ha kisebb lakást bérelsz. Ha egyedülálló vagy akár többed magaddal is albérletbe költözhetsz, barátokkal, ismerősökkel, így jobban megoszlik a bérleti díj és a rezsi is. Kisebb javítások, karbantartási munkák saját kezű elvégzése a szakember kihívása helyett.
18. tipp: Kövesd nyomon a kiadásaidat – Spórolási tippek
Akár kockás füzetben, akár egy Excel táblában remekül tudod vezetni a havi kiadásaidat. Így hónap elején meg tudod tervezni, mire mennyit szánsz és hónap végén ki tudod értékelni, hogy mennyire volt jó a terv vagy éppen a tervet mennyivel lépted túl impulzus vásárlásokkal. Ergo hova folyik el a pénz…
19. tipp: Legyenek rövid távú céljaid – és számszerűsítsd azokat!
Ahogy közeledünk a nyárhoz, mindenkiben feltámad a nyaralási vágy. Az előrelátóak azonban nem májusban tervezik meg, hogy hova és főleg hogy milyen keretből fognak utazni, hanem már akár egy évvel korábban elkezdenek rá félretenni! Vagy ha éppen wellness szállodákba szeretsz járni, akár évközben, ősszel vagy télen, akkor erre érdemes időben „céltartalékot” képezned.
20. tipp: PRO TIPP haladóknak – legyen biztonsági tartalékod
A pénzügyi tudatosság egy ismerve, ha havonta X összeget félre tudsz tenni. Első lépésben hónap elején tedd félre a bevételed 10%-át. Ha ez már megy, képezz egy biztonsági tartalékot, mondjuk 3-6 hónap megélhetésre elegendő összeget.
+1 extra spórolási tipp haladóknak – legyen tartós megtakarítási számlád
Ha biztonsági tartalékot már képeztél, az esetleges váratlan kiadásokra (autó javíttatás, mosógép vásárlás st.), akkor itt az ideje, hogy egy TBSZ (tartós befektetési számla)-t nyiss, amely hosszú távon a visszaforgatott kamat (kamatos kamat) által passzív jövedelmet is biztosít Számodra.